Fritz 8 – Recenzja Gry Szachowej

Fritz 8

Chyba każdy pośrednio, bądź bezpośrednio miał kontakt z szachami. W wielu domach spoczywają zakurzone już szachownice. W czasach, kiedy rozrywka występuje przeważnie w postaci elektronicznej, wielu zapomniało już o tej „królewskiej grze”. I tu raz jeszcze wkraczają producenci gier, którzy dbając o nasz wolny czas  szachy przenoszą na ekrany monitorów tworząc FRITZ 8. Jak im to wyszło?

Już na pudełku mamy okazje przeczytać dumnie brzmiący napis „najlepszy program szachowy na świecie”. Czy, aby ktoś nie przesadził z samouwielbieniem, a może rzeczywiście program jest tak dobry, że aż powala na kolana? Poniżej postaram się rozwiać te wątpliwości.

Szach

W środku znajdziemy 3 płyty, z czego tylko na jednej znajdują się pliki niezbędne do zainstalowania gry, a raczej „programu szachowego”. Na pozostałych nośnikach znajdują się „pomoce naukowe”, czyli materiały filmowe z szachowymi mistrzami w rolach głównych. Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o indywidualnych lekcjach od Garrego Kasparova – w Fritz masz okazje spełnić swoje marzenia. Nie znasz języka? To żaden problem, komentarze (mówione, nie pisane) są profesjonalnie spolszczone. No, ale przecież nie po to płaciliśmy ciężkie złotówki, by móc wyłącznie podziwiać kunszt innych. Priorytetem powinno być podnoszenie własnych umiejętności, a to najlepiej robić już w samej grze. Do dyspozycji mamy kilka trybów gry. I tak na przykład możemy rozegrać sparing, partię błyskawiczną, turniej- możliwości jest naprawdę wiele. W przerwie między „poważnymi” rozgrywkami mamy okazje zażyć relaksu dzięki opcji „fory i zabawa”. Pozwala ona na ustawienie programu tak, by gra przypominała potyczkę z pijakiem. Może niedosłownie, bo powątpiewam, by „Pan Miecio spod bramy” lubował się w szachach, ale poziom o takiej nazwie w forach i zabawach jest, to się liczy:)

Szachownica

Fritz 8 to przede wszystkim program dla osób, które z szachami stykają się na co dzień. Co, jak co, ale analiz, przeróżnych funkcji pozwalających na prześledzenie partii w nim nie brakuje. Dlatego też program mogę z czystym sumieniem polecić zaawansowanym i średnio zaawansowanym. Tym bardziej, że ich codzienny trening nie musi sprowadzać się do rozegrania i dokładnej analizy kilku partii z komputerem. Program umożliwia także grę przez Internet z żywymi przeciwnikami z całego świata. Klikając ikonkę gry pojawia się okno wyboru- „zwykły” Fritz offline lub Online poprzez playchees.com. Muszę przyznać, że częściej decydowałem się na to drugie. Zresztą, nie tylko ja, bo serwer nigdy nie świecił pustkami- i bardzo dobrze. Niestety polaków ( a przynajmniej osób przyznających się do pochodzenia polskiego przy rejestracji konta) nie znajdziemy zbyt wielu. Do dyspozycji mamy kilka pokoi, podzielonych według stopnia zaawansowania graczy. Są też specjalne turnieje, można organizować się w grupy, podglądać partie prowadzone prze innych- jednym słowem- pełen profesjonalizm.

Mat

Jedną z głównych zalet wymienianych przez producenta są „wirtualne szachownice i bierki 3d o fotorealistycznym wygładzie. Trudno nie zgodzić się z tym faktem. Obiekty są dopracowane, a oświetlenie nie zostaje w tyle. Plusem jest możliwość konfiguracji i zmniejszania/zwiększania detali, wybór rodzaju cieni. Umożliwia to graczom wyposażonym w bardziej wiekowy sprzęt rozegranie partii w trójwymiarze. Szczególnie polecam „full screen”. Dzięki temu na ekranie naszych monitorów będzie widoczna sama szachownica, bez żadnych dodatkowych okien analiz. Tyle jeśli chodzi o tzw. zalety, przejdźmy do wad. Twórcy Pisza, że program nie jest wyłącznie skierowany do szachowych mistrzów, a także początkujący znajdą w nim coś interesującego. Owszem, jako niedoświadczony „szachman” mogę stwierdzić, że to prawda…choć nie do końca. W moim odczuciu Fritz zawiera zbyt mało funkcji przeznaczonych osobom o innej pasji niż szachy. Ciekawość, zainteresowanie, a nawet zapał… to czułem, ale przez kilka pierwszych godzin. Potem została wyłącznie gra przez neta i od czasu, do czasu potyczki z komputerem stopniowo podnosząc poziom trudności. Tak więc, jeśli masz zamiar zakupić grę tylko po to, by mile spędzić czas- lepiej zarejestruj się na kurniku. Także dlatego, że Fritz 8 do tanich nie należy. Rozumiem „edycja arcymistrzowska”, pełne spolszczenie- to musi trochę kosztować, ale czy 129 zł nie jest aby zbyt wysoką ceną? Chociaż z drugiej strony- to w końcu szachy- gra rozwijająca umysł, więc teoretycznie łatwiej pozyskać na nią środki. Zero strzelania, krwi, rozwścieczonych przeciwników- są tylko szachownica, bierki, zasady i Ty. Dobre oko i sprawne operowanie klawiszami „WSAD” na nic się tu zda. Do wygranej potrzeba czegoś innego- przewidywalności i szybkiej oceny sytuacji…

Pat

Wystawiając ocenę końcową miałem spory dylemat. Fritz 8 to idealny program dla zakochanych w szachach, ale nie można zapominać o stawiających pierwsze kroki w tej dziedzinie. Nie sugeruje, że zupełnie ich pominięto. Po prostu dostępne tryby rozgrywki mogą im nie wystarczyć na dłuższy okres czasu. Ratunkiem jest tu gra prze Internet, ale co z tymi, którzy dostępu do sieci nie mają? Dlatego uważam, że 8+ jest w tym przypadku jak najbardziej na miejscu. Amen.

Fritz8

Wymagania sprzętowe

Pentium PC, 64 MB RAM
Windows 98 SE/ME/2000/XP
CD-ROM, mysz
Windows Media Player 9
DirectX 8.1

OCENA: 8+

Plusy:

Silnik szachowy
Polska wersja językowa i „ekskluzywne” materiały- także PL
Systemy analiz, podpowiedzi, ostrzeżeń
Możliwość gry z najlepszymi przez Internet
tryb 3D

Minusy:

Ubogi w „fajerwerki”
Początkujących szachistów może nudzić
Cena?