Jakie ogrzewanie do starego domu wybrać?

Starsze budynki zawsze wymagają indywidualnego podejścia przy kwestiach termomodernizacyjnych. W niektórych bardzo słabym ogniwem jest kiepska izolacja dachu, a w innych z kolei problemem może być nieszczelna stolarka okienna.

Kiedy mamy w takich obiektach zamontowane kotły na paliwo stałe to nie możemy iść na kompromis i koniecznie musimy zamontować nowe źródło ciepła. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem okazuje się pompa ciepła CWU.

Na co zwrócić uwagę w starszym budynku?

Jednym z najważniejszych elementów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła do starszych budynków, jest oczywiście instalacja grzewcza. Najczęściej w takich obiektach zamontowana została instalacja grzejnikowa, która wykonana jest w systemie zamkniętym albo otwartym.

Instalacja otwarta, którą inaczej nazywamy grawitacyjną, nie będzie dobrze współpracować z pompą ciepła, ponieważ w takim przypadku nie pracuje wysokotemperaturowy czynnik grzewczy. Dlatego należy w starych instalacjach systemu otwartego dokonać demontażu naczynia przelewowego i zamontować tam ciśnieniowe naczynie wzbiorcze. Takie rozwiązanie będzie idealnie równoważyć wahania ciśnienia w całej instalacji.

Kiedy wykonać wymianę źródła ciepła?

Kiedy decydujemy się na wymianę starego źródła ciepła na nową pompę, powinniśmy na początek wykonać kompleksową termomodernizację całego budynku. Jeśli zaczęlibyśmy od ocieplenia nieużytkowanego strychu, wymiany stolarki drzwiowej i okiennej albo izolacji ścian zewnętrznych wełną mineralną to dwukrotnie, a nawet trzykrotnie obniżymy zapotrzebowanie na ciepło.

W ten sposób pompa ciepła, którą chcemy zamontować, nie będzie musiała mieć tak dużej mocy, jak przed remontem nieruchomości. Oczywiście zawsze warto pełną kalkulację kosztów wykonać za pomocą audytu energetycznego, który może przeprowadzić projektant z odpowiednimi uprawnieniami. Kamera termowizyjna pokaże najbardziej wrażliwe miejsca na utraty ciepła, które warto dokładnie uszczelnić.

Czy pompy ciepła mogą współpracować z grzejnikami?

Decyzja o usunięciu lub pozostawieniu grzejników powinniśmy podjąć podczas wyboru odpowiedniego urządzenia grzewczego. Wysokiej klasy gruntowa pompa ciepła będzie w stanie nawet w skrajnie zimowych temperaturach pokryć całe zapotrzebowanie cieplne budynku i osiągnąć najwyższe parametry zasilania.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są pompy ciepła Daikin, które osiągają temperaturę zasilania wody grzewczej do ponad 60 stopni Celsjusza. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór konkretnego rodzaju urządzenia, warto skonsultować swoją decyzję z wykonawcą albo projektantem branżowym, w celu wykonania profesjonalnego audytu energetycznego, dzięki czemu dobierzemy idealny model pompy ciepła.