Książki dotyczące horroru II Wojny Światowej

Książek o tematyce II Wojny Światowej jest wiele. Temat ten wciąż wywołuje emocje i jest chętnie omawiany i czytany przez kolejne pokolenia. Coraz więcej również o II WŚ wiemy. Powstają nowe publikacje omawiające horror tych czasów. O czym konkretnie mówią?

  1. Książki o Holocauście
  2. Bitwy, dowództwo, armie
  3. Dzienniki i autobiografie

Książki o Holocauście

Najważniejszą i najtragiczniejszą częścią II Wojny Światowej jest Holocaust. Eksterminacja milionów ludzi tylko dlatego, że mieli takie, a nie inne pochodzenie, do dziś wywołuje wielkie emocje. Publikacji na ten temat powstało bardzo wiele – zarówno historyków, jak też osób, które np. przeżyły pobyt w obozie koncentracyjnym i spisały swe wspomnienia. Książki dotyczące horroru II Wojny Światowej są nadal – po dziesiątkach lat – niezwykle poruszające. Pokazanie, do jakich zbrodni zdolny jest człowiek względem drugiego człowieka poraża ogromem okrucieństwa. Z całą pewnością jest to również tematyka, która zasługuje na pamięć kolejnych pokoleń.

Bitwy, dowództwo, armie

Kolejną popularną tematyką pozycji z okresu II Wojny Światowej są książki traktujące o największych bitwach tego okresu. Publikacje opisujące kolejne ruchy dowódców, starcia armii, zdobywanie i utratę kolejnych terenów fascynują w szczególności miłośników historii i militariów.

Dzienniki i autobiografie

Z tematyką II Wojny Światowej związanych jest również mnóstwo dzienników, autobiografii i biografii. Do najsłynniejszych pamiętników należą m.in. „Dziennik” Anny Frank, czyli odnaleziony zeszyt żydowskiej, kilkunastoletniej dziewczynki, która została zamordowana w okresie wojennym. Sama autorka zginęła, jednakże jej historia i pamięć o niej, a także świadectwo prawdziwego życia, ukrywania się w strasznych czasach wojennej zawieruchy, przetrwały do dzisiaj. Pozycje tego rodzaju cieszą się największym powodzeniem. Losy zwyczajnych ludzi, którym przyszło żyć (i umierać) w tych tragicznych latach są do dziś bardzo popularne. Powstało również wiele biografii ważnych postaci z owych czasów – wojskowych, notabli, polityków i zwykłych ludzi. Poza biografiami, na półkach z wydawnictwami dotyczącymi tego okresu jest również sporo autobiografii, czyli historii ludzi, którzy przeżyli horror owych czasów i spisali swe wspomnienia.

Jak można zauważyć, książek na temat II Wojny Światowej jest wiele. Mogłoby się zdawać, że na ten temat powiedziano już wszystko, jednakże nie jest to prawda. Rokrocznie wydawane zostają nowe publikacje – zarówno w Polsce, jak też na świecie. Warto śledzić te pozycje i czytać je, aby być świadomym tego, do czego zdolna jest ludzkość i jako przestrogę, aby nigdy już do czegoś podobnego nie doprowadzić.