Najpopularniejsze choroby włosów

Nadmierne wypadanie włosów, podejrzana łuska na skórze, zaczerwienienie, uciążliwe swędzenie, czy też łupież – to dolegliwości, które mogą być oznaką poważnej choroby, która nie przejdzie samoistnie. A nieleczona, może trwać długo i doprowadzić do znacznego przerzedzenia naszej fryzury oraz do sytuacji, w której jedynym adresem, w którym znajdziemy pomoc, jest specjalistyczna klinika przeszczepu włosów. Dlatego zawsze, gdy tylko zauważymy coś niepokojącego, należy zgłosić się do lekarza (dermatologa lub trychologa) w celu ustalenia przyczyny dolegliwości. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze choroby włosów, które wymagają interwencji lekarskiej.

1. Grzybica skóry głowy

Grzybica to dość częsta dolegliwość, ale objawy tego schorzenia nie u każdego są te same. Istnieje kilka rodzajów grzybicy skóry głowy: strzygąca, woszczynowa, drobnozarodnikowa… Zależnie od zdiagnozowanego rodzaju, lekarz ordynuje odpowiednie lekarstwa doustne oraz wcierki, które trzeba stosować regularnie. Poza medykamentami, konieczne jest zaostrzenie reżimu higienicznego dla skóry głowy. Odpowiednie kosmetyki pielęgnujące, działające wyciszająco na swędzenie towarzyszące grzybicy, znajdziecie w drogeriach.

2. Łysienie na tle hormonalnym lub po intensywnej farmakoterapii

Każda klinika przeszczepu włosów przyjmuje regularnie klientów, których dotknęło łysienie plackowate, androgenowe lub takie, które następuje po uporczywym leczeniu onkologicznym. Większość klinik, tak jak  San-Medical, świetnie radzi sobie z odbudowaniem u pacjenta bujnej fryzury, a co za tym idzie, odbudowaniem pewności siebie i dobrego samopoczucia u pacjenta. Podłożem łysienia jest zaburzenie gospodarki hormonalnej i ten problem należy wyregulować w pierwszej kolejności, zanim podejmie się walkę o odzyskanie włosów. Leczenie powinno być kompleksowe i obejmować konsultacje specjalistów z różnych dziedzin (m.in. endokrynolog, trycholog, dermatolog).

3. Choroby pasożytnicze włosów (świerzb i wszawica)

Wszy, które są zewnętrznymi pasożytami, składają jaja u nasady włosów i rozmnażają się, żywiąc się krwią, którą wysysają od człowieka, wczepiając się w jego skórę. Niestety, niełatwo jest usunąć jaja poprzez samo mycie i czesanie. Konieczne jest korzystanie z silnych preparatów odwszawiających, zawierających silne alkohole. Podobnie jest ze świerzbem. Jest on mniejszy niż wyżej opisane stawonogi. Daje jednak podobne rezultaty: włosy stają się zanieczyszczone, do krwi człowieka przedostają się groźne substancje, pojawia się świąd, a kondycja samych włosów osłabia się. Efektem działania pasożytów może być wypadanie włosów. Mimo że klinika przeszczepu włosów San-Medical rzadko spotyka się z tym problemem, to jednak jej specjaliści twierdzą, że jest on nie mniej groźny niż inne choroby włosów.

*Więcej o chorobach często dotykających nasze włosy, przeczytacie na stronie: https://www.san-medical.pl/.