Pielęgnacja skóry noworodka latem

Plaża, słońce i kąpiele w ciepłej wodzie – wszystkie te uroki lata uwielbiają i dorośli, i małe dzieci. Rodzice noworodków i niemowląt w pierwszych latach ich życia powinni jednak zwrócić szczególną uwagę na dbanie o skórę dziecka latem. Odpowiednia higiena niemowlęcia w tym okresie pozwoli uniknąć poparzeń i podrażnień, które mogą pojawić się w szczególnie upalne dni. Jak powinna być więc pielęgnacja skóry noworodka latem, abyście wspólnie mogli cieszyć się wszystkimi jego urokami?

Jak zadbać o skórę dziecka latem?

Skóra dziecka nie ma jeszcze w pełni wykształconych gruczołów potowych, jak w przypadku osób dorosłych. Dlatego pot pozostaje na niej, dając szybko efekt lepkości powodującej podrażnienia. Dlatego tak ważne jest, aby latem wybierać dla dzieci jak najcieńsze ubrania, wykonane z dobrych gatunkowo, naturalnych i dających przewiew materiałów, jak len czy bambus albo pozwolić im często biegać bez ubrania w domu. Pielęgnacja skóry niemowlaka w lato powinna obejmować także częstsze kąpiele w letniej wodzie. Dzieci uwielbiają pluskać się w małych basenikach w ogrodzie lub nawet w wanience, jeśli nie mamy możliwości ustawienia takiego sprzętu. Warto także pozostawiać ich pupę odkrytą przez jakiś czas po zmianie pieluszki, aby wywietrzyć dokładnie skórę.

Nawilżanie skóry niemowlęcia latem

Latem szczególnie istotne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka, które nie tylko natłuszczają ją, ale też nawilżają. Jeśli nie zauważamy na niej szczególnych zmian, typu szorstkość czy nadmierne wysuszenie – wystarczy po wieczornej kąpieli użyć na przykład kremu na dobranoc JOHNSON’S® bedtime™, który dodatkowo zawiera naturalne, relaksujące aromaty umożliwiające wyciszenie się dziecka po pełnym wrażeń dniu.

Jeżeli jednak skóra dziecka przez dłuższy czas pozostaje sucha i szorstka, konieczne będzie sięgnięcie po specjalistyczne środki, jakimi są emolienty. Natłuszczając i nawilżając jednocześnie skórę, pozwalają jej wrócić do właściwej małym dzieciom delikatności.

Ochrona przed słońcem

Pielęgnacja skóry malucha latem to także zestaw odpowiednich dla niego kosmetyków z filtrami chroniącymi przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Małe dzieci do 6 roku życia w ogóle nie powinny być wystawiane na słońce. Ich skóra jest bowiem tak cienka, że z łatwością może poparzyć ją nawet niewielka ilość promieni słonecznych. Starsze dzieci obowiązkowo smarujemy co najmniej na 20 minut przed wyjściem na zewnątrz kosmetykami z jak najwyższym filtrem. Proces smarowania należy także powtarzać w ciągu dnia, mniej więcej co 2 godziny. Kosmetyki ochronne nie pozostają bowiem na skórze przez cały dzień, zwłaszcza jeśli dziecko chce bawić się w piasku lub w wodzie. Tylko pamiętając o regularnym nakładaniu kremów lub balsamów z filtrami unikniemy bolesnych poparzeń, które mogą mieć niekorzystny wpływ w przyszłości na zdrowie dziecka. Zadbajmy także o osłanianie głowy maluchów chusteczkami lub przewiewnymi czapeczkami z doszytym z tyłu kawałkiem materiału chroniącym kark.

Najlepsze produkty do pielęgnacji dziecka latem znajdziesz na www.johnsonsbaby.com.pl