Recenzja filmu: Skazani na Shawshank (1994)

Jeśli nie znacie jeszcze tego tytułu, to jest to zdecydowanie powód do wstydu! Skazani na Shawshank to film warty uwagi chociażby z dwóch powodów. Otrzymał w roku 1995 aż siedem nominacji do Oskarów w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza muzyka oryginalna, najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk i najlepszy montaż. Niestety nie otrzymał żadnej z tych nagród, ale jest zdecydowanie Perełką Oskarową. Miał poważną konkurencję w postaci filmu Forrest Gump. Który z nich jest lepszy? Ciężko określić jednoznacznie. Jaki jest drugi powód? Film powstał na podstawie noweli Stephena Kinga, a więc lista powodów, dla których warto obejrzeć ten film została już zapełniona.

Cytaty z filmu Skazani na Shawshank

Budżet filmu wyniósł 25 000 000 dolarów. I jest wymieniany na listach najlepszych filmów wszech czasów, więc zdecydowanie nie można go pominąć na swojej liście filmów do obejrzenia, jeśli jeszcze go nie znacie na pamięć.

Cytaty z „Skazani na Shawshank”:

  • Andy przepłynął rzekę gówna i wyszedł czyściutki po drugiej stronie.
  • Lubię myśleć, że to było coś tak pięknego, że nie może zostać wyrażone słowami… i sprawia, że twoje serce niemal się rozrywa.
  • Mówię wam, że głosy te unosiły się wyżej i dalej niż czyjekolwiek marzenia. To było tak, jakby jakiś piękny ptak wpadł do naszej brudnej klatki… i sprawił, że mury się zawaliły.
  • Wierzę w dwie rzeczy: dyscyplinę i Biblię. Tutaj doświadczycie obu z nich. Zaufajcie Bogu. Wasze tyłki należą do mnie! Witajcie w Shawshank.