Podstawy krzyżykowania – jak zacząć

Każdy człowiek powinien mieć w życiu jakąś pasję. Taka odskocznia od codziennej rutyny ma duże właściwości prozdrowotne, ponieważ relaksuje, odpręża i daje ogromną przyjemność z tworzenia. Bardzo dobrym pomysłem na nowe hobby są różnego rodzaju robótki ręczne, a pośród nich na szczególną uwagę zasługuje haft krzyżykowy. Co to za technika i czym się charakteryzuje? Podpowiadamy jakie są podstawy krzyżykowania i dlaczego warto zaprzyjaźnić się z tą wyjątkowo piękną techniką hafciarską.

Czym jest haft krzyżykowy?

To rodzaj techniki hafciarskiej, który polega na tworzeniu obrazów przy pomocy krzyżyków. Haft krzyżykami jest łatwy i nie powinien nastręczał osobie początkującej żadnych problemów. Najważniejszym krokiem jest zakup gotowego zestawu, który zawiera kanwę z nadrukowanym wzorem, zestaw dobranych kolorystycznie mulin oraz igły. Dla osoby początkującej bardzo dobrym pomysłem jest dodatkowy zakup wzoru graficznego na papierze, który zawiera kolorowy motyw do haftowania ze specjalnymi oznaczeniami. Dzięki temu można łatwo i pewnie wykonywać haft nad wybranym obrazem.

Jak wygląda haft krzyżykami krok po kroku?

Przed rozpoczęciem haftu warto naciągnąć wybrany wzór na tamborek lub specjalne krosno hafciarskie. Ułatwi to wykonywanie pracy i kontrolę nad jej postępami. Następnie należy nawlec odpowiednią liczbę nitek muliny, (haftować można, np. 3 lub 6 nitkami) i przystąpić do haftu. Kolejnym krokiem jest wykonywanie półkrzyżyków w jedną stronę i analogicznie w drugą, aby na zadrukowanej kanwie pojawiły się krzyżyki. Należy pamiętać, że nie można wykonywać żadnych supłów od zewnętrznej strony. Po zakończeniu danego elementu obrazu w wybranym kolorze należy nitkę schować pod wyszyty wzór. I tak kolejno wykonujemy krzyżyki zgodnie ze schematem kolorystycznym, jaki widnieje na nadrukowanej kanwie.

Krzyżykowanie – radość tworzenia

Praca nad haftem krzyżykowym jest prosta, ponieważ polega na nakładaniu muliny w tym samym kolorze, co kolor widniejący na zadrukowanej kanwie. Można powiedzieć, że haft krzyżykami przypomina kolorowankę. Dlatego osoby początkujące nie powinny się bać tej techniki hafciarskiej, bo choć na pozór wydaje się ona trudna w rzeczywistości wcale nie jest skomplikowana. Właśnie dlatego warto spróbować swoich sił w krzyżykowaniu. Ta technika hafciarka szczególnie polecana jest osobom, które lubią robótki ręczne. Gdy tylko spróbują szybko przekonają się, że odkryły pasję, która daje radość tworzenia, zaś efektem pracy jest piękny, godny podziwu obraz.