Wina nowozelandzkie na każdą okazję

Trunki z każdej części świata charakteryzują się swoimi unikalnymi walorami jakościowymi. Tę samą cechę przejawiają wina z Nowej Zelandii. Jako ciekawostkę warto zaakcentować fakt, że wspomniane państwo oddalone jest o około 1900 kilometrów od stałego lądu. Całe szczęście prawdziwi koneserzy dobrych win są niczym niestrudzeni globtroterzy, dla których spora odległość geograficzna to nie przeszkoda, ale okazja do zakosztowania niepowtarzalnych gatunków win.

Dlaczego wina nowozelandzkie są tak cenione na świecie?

Wina, które pochodzą z Nowej Zelandii, wykazują ponadprzeciętne walory smakowe i wręcz urzekają swoimi nutami zapachowymi. Kraj ten ma doskonałe warunki do uprawy winorośli. Wynika to nie tylko z ukształtowania powierzchni, ale również z łagodnego morskiego klimatu. Długi okres wegetacyjny sprawia, że winogrona są niezwykle dojrzałe i bogate w cukier. Zastanówmy się zatem, jak wspomniane atrybuty jakościowe uwidaczniają się w wybranych produktach.

Wino z Nowej Zelandii — jaką butelkę wybrać?

Produkt The Founder Sauvignon Blanc reprezentuje najpopularniejszy gatunek nowozelandzkich win. Uznanie, jakim cieszy się produkowany przez Misty Cove trunek, nie powinno nikogo dziwić. Olśniewająca kombinacja tropikalnego melona, agrestu i cytrynowego aromatu uwodzi podniebienie w ochoczym towarzystwie ziołowego akcentu z domieszką marakui. Prezentowane wino wytrawne znakomicie sprawdzi się jako dodatek do dań kuchni śródziemnomorskiej, które skomponowane zostały na bazie ryb lub włoskich makaronów.

Przedstawicielem alternatywnej odmiany nowozelandzkich win jest Orchard Lane Pinot Noir. Ten owocowy trunek jest starannie zrównoważonym napojem, który wzbogacony został urokliwą nutą wiśni i przypraw. Prezentowany produkt wyśmienicie komponuje się z dziczyzną i wędlinami, zamieniając zwykły posiłek w prawdziwą ucztę.

Osobiste kryteria wyboru nowozelandzkiego wina

Wspomniane produkty są jedynie skromnym wycinkiem naszej oferty win z Nowej Zelandii. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować również półwytrawnego wina Orchard Lane Riesling z aromatyczną nutą kwiatów i cytrusów. Co ciekawe, trunek ten świetnie współgra z owocami morza, takimi jak na przykład krewetki, czy ostrygi. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jeszcze raz przeanalizować własne preferencje. Nie zaszkodzi także odpowiedzenie sobie na pytanie: jakie dania dominują w naszym jadłospisie? Zapewne po tej introspekcji będziemy w stanie wybrać nowozelandzkie wino, które najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom.