Afty i opryszczkowe zapalenie jamy ustnej

Dbałość o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważna. Nie chodzi tylko o to, aby zwracać uwagę na zęby. Pielęgnacji wymagają również dziąsła, gardło, wargi czy podniebienie. Zwłaszcza ze stres i obniżenie odporności narażają nas na występowanie bolesnych zmian w tych obszarach. Najczęstszym problemem są afty oraz opryszczkowe zapalenie jamy ustnej.

Czym są afty i jak je leczyć?

Afty to zmiany w obrębie jamy ustnej, które mają formę małych ranek owalnego kształtu. Najczęściej pojawiają się na wargach, na i pod językiem, na dziąsłach, na wewnętrznej części policzków i warg, a także w gardle. Zmiany te często wywołują dyskomfort jak pieczenie czy swędzenie. Mimo to, nie są zaraźliwe. Często wynikają z alergii, zaniedbań w higienie jamy ustnej czy urazów śluzówki. Afty ogół ustępują samoczynnie po kilku dniach. Jeśli jednak utrzymują się ponad 3 tygodnie, a dodatkowo występuje gorączka – trzeba natychmiast udać się do lekarza.

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej to choroba, którą najczęściej obserwuje się u dzieci. Jest ona wywołana wirusem HSV-1 i objawia się najczęściej wysoką temperaturą, powiększeniem węzłów chłonnych w okolicach szyi, nieprzyjemnym zapachem z ust oraz osłabieniem. Oprócz tego widoczne są owrzodzenia i pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym na tylnej ścianie gardła, łukach podniebiennych, języku czy migdałkach. Leczenie wymaga stosowania leków przeciwwirusowych oraz płynnej diety.

Gdzie się leczyć?

Jak widać, dbałość o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważna. Dużą rolę odgrywa sama profilaktyka, należy więc regularnie chodzić na wizyty kontrole do dentysty. Ale nawet w przypadku problemów jak afty czy zapalenie jamy ustnej stomatologia to dziedzina, która pomoże w szybkim powrocie do zdrowia. Warto postawić na sprawdzony gabinet, do którego należy warszawskie centrum Dentyści pod Jedynką. Pracuje tam wykwalifikowany personel, którzy korzysta z nowoczesnego sprzętu. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie https://www.dentyscipod1.pl/.

Opryszczki, zajady, afty czy zmiany w obrębie jamy ustnej przydarzyć mogą się każdemu. Da się je jednak skutecznie leczyć. Najważniejsze, aby zawsze dbać o higienę jamy ustnej – nie wolno robić sobie od tej czynności wakacji! Osoby, które nie są pewne, jak dbać o swoją jamę ustną, mogą zasięgnąć profesjonalnej porady u specjalisty, który podpowie, z jakich środków korzystać i na co warto zwrócić uwagę. Taka porada jest na wagę złota, zwłaszcza że jest ona zindywidualizowana.