Audyt fotowoltaiczny

Obecnie fotowoltaika jednym z najbardziej popularnych źródeł energii odnawialnej na rynku. Dobrze wykonany projekt instalacji pozwala na wygenerowaniu sporej oszczędności na prądzie w domowym budżecie w ciągu wielu lat. Aby móc prawidłowo dobrać instalację do budynku, powinno się wykonać profesjonalny audyt fotowoltaiczny.

Czym jest audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny skierowany jest do osób, które chciałyby zainwestować w fotowoltaikę w swoim domu. Opiera się na przeprowadzeniu rozmowy z inwestorem oraz dokładnym sprawdzeniu możliwości instalacji fotowoltaiki. Obliczane jest również zapotrzebowanie na prąd w danym domostwie, aby dostosować odpowiednią moc. Pozwala określić czy inwestycja będzie opłacalna.

Jak przebiega audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny składa się z kilku etapów:

1. Wywiad z inwestorem

W tym wypadku rozmowa pełni kluczową funkcję w odpowiednim dobraniu mocy, zleceniodawca najlepiej wie, w jakich miejscach dochodzi do ograniczenia dopływu energii słonecznej. Równie ważnym elementem jest analiza rachunków za prąd w celach porównawczych.

2. Analiza możliwości montażowych

Dachy mają różną konstrukcję, dlatego należy przeprowadzić dokładną ocenę jak prawidłowo zamontować panele fotowoltaiczne. Wykonawca skupia się na trwałych i przede wszystkim bezpiecznych rozwiązaniach. Aby fotowoltaika działa jak najlepiej wykonawca bierze pod uwagę kilka znaczących aspektów, m.in. powierzchnię dachu i elementy, jakie na nim występują, okna oraz komin. Położenie dachu względem słońca, kąt nachylenia, a także typ pokrycia dachowego. Najważniejsze jest zmaksymalizowanie poboru energii elektrycznej.

3. Oszacowanie ilości wytworzonej energii elektrycznej

Prawidłowa analiza mocy, przegląd ubiegłych rachunków i odpowiednie ustawienie paneli pozwala na dokonanie obliczeń, po jakim czasie inwestycja się zwróci, jak będzie wyglądało zużycie energii oraz ile inwestor zaoszczędzi w przyszłości. Kalkulacje są indywidualne dla każdego domostwa.

4. Ocena ekonomiczna

Określa efektywność posiadania paneli fotowoltaicznych. Specjalista wylicza czy efekty finansowe będą zadowalające. Bierze się pod uwagę sposób finansowania inwestycji, podwyższenie cen za energię elektryczną, jak będą wyglądały rozliczenia z zakładem energetycznym oraz ewentualne spadki pozyskania energii.

Planując inwestycję w fotowoltaikę, warto zaufać specjalistom takim jak nasza profesjonalna firma WASTA, wszelkie istotne informacje znajdują się na naszej stronie internetowej https://wasta.com.pl/.