Domowy izotonik – jak zrobić napój izotoniczny?

Izotonik to napój, z którego najczęściej korzystają sportowcy w celu nawodnienia organizmu w trakcie treningu lub po jego zakończeniu. Obecnie na sklepowych półkach znaleźć można wiele rodzajów tego napoju. Mamy do wyboru producentów, smaki oraz oczywiście skład. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie istotna. Niektóre napoje izotoniczne zawierają spore ilości cukru lub innych szkodliwych substancji, które zamiast pomóc, wyrządzają w organizmie więcej szkód. Dlatego warto przyrządzać taki napój samemu w domu. Jak to zrobić? Przepis poniżej.

Czym jest napój izotoniczny?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest izotonik. Otóż jest to napój, który posiada podobne stężenie glukozy i składników mineralnych, jak płyny ustrojowe w organizmie człowieka. Oznacza to, że jest to najlepszy sposób na nawadnianie. Napój izotoniczny bardzo szybko się wchłania, dlatego jednocześnie nawadnia i uzupełnia elektrolity. Doskonale sprawdza się podczas intensywnych treningów. Dodatkowo takie napoje zazwyczaj posiadają też kalorie, dlatego służą jako uzupełnienie ubytków energetycznych podczas wysiłku fizycznego.

Prosty przepis na domowy napój izotoniczny

Przepis na domowy napój izotoniczny jest bardzo prosty i można go zrobić, wykorzystując składniki, które większość z nas ma zazwyczaj w domu. Co będzie potrzebne? Aby sporządzić izotonik w domu, będziemy potrzebowali oczywiście wody. Pamiętajmy jednak, aby nie używać wody prosto z kranu. Najlepiej wykorzystać do tego dzbanki z filtrem, dystrybutory filtrujące lub inne urządzenia, które pomogą nam pozbyć się zanieczyszczeń. Oprócz przefiltrowanej wody potrzebujemy również soli kuchennej oraz soku z cytryny, pomarańczy, limonki lub innego cytrusa. Do jednego litra wody wlewamy sok z owocu oraz wsypujemy 9 gramów soli. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy, aż do momentu rozpuszczenia soli. Gdy to nastąpi, nasz izotonik jest gotowy do spożycia.

Dlaczego warto wykorzystać wodę przefiltrowaną?

Woda prosto z kranu to woda twarda. Oznacza to, że zawiera duże ilości minerałów, przez co nie tylko powoduje, że na urządzeniach takich jak czajniki osadza się kamień, ale również gorzej smakuje. Dlatego warto zaopatrzyć się w dystrybutor wody, który dodatkowo ją filtruje. Urządzenia tego typu oferuje np. firma https://aquamo.com.pl/. Filtry znajdujące się w dystrybutorach czy specjalnych dzbankach do wody dodatkowo usuwają zanieczyszczenia mechaniczne, które mogą znajdować się wodzie. Dlatego, jeśli chcemy przygotować izotonik, który będzie zdrowy i do tego smaczny, warto korzystać z przefiltrowanej wody.