Najczęstsze błędy przy wyborze fotelika samochodowego

Foteliki samochodowe są niezbędnym wyposażeniem dla każdego dziecka podczas podróży. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dla malucha, ale także wygodę podczas jazdy autem, dlatego muszą one spełniać wszelkie normy oraz posiadać niezbędne certyfikaty jakości. Niestety, ale nawet najdroższy na rynku fotelik nie będzie spełniał swoich funkcji, jeśli zostanie nieodpowiednio dopasowany. Jakich błędów unikać przy wyborze fotelika samochodowego?

W jaki sposób wybrać dobry fotelik samochodowy?

O tym, w jaki sposób przewozić dzieci w aucie jasno mówią przepisy prawa drogowego. Jeżeli będziemy przewozić malucha bez takiego wyposażenia, to nie tylko otrzymamy wysoki mandat, ale przede wszystkim stworzymy niepotrzebne zagrożenie dla zdrowia i życia malucha, co niestety może być bardzo dotkliwe. Dlatego bardzo ważne jest to, aby zakupić dobry fotelik samochodowy, który będzie zapewniał wysoki poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.

Rodzice nie powinni zaoszczędzać na jego zakupie, ponieważ musi on być dopasowany do wieku, wzrostu i wagi dziecka, a także posiadać odpowiednie certyfikaty, które dopuszczają go do użytku. Powinien być zaprojektowany z wysokiej jakości materiałów oraz posiadać pasy bezpieczeństwa. Musi być również zamontowany pod odpowiednim kątem nachylenia i stabilnie trzymać się siedziska, aby w razie kolizji zamortyzować wstrząsy. Jeśli chcemy więc zadbać o maksymalne bezpieczeństwo malucha, to powinniśmy zwrócić uwagę na foteliki RWF, czyli montowane tyłem do kierunku jazdy.

Jakich błędów należy unikać podczas zakupu fotelika samochodowego?

Większość osób podczas wyboru fotelika samochodowego skupia się głównie na jego funkcjonalności i niskiej cenie. Jest to jeden z klasycznych błędów popełnianych przez wielu rodziców, ponieważ gdy kupujemy fotelik dla malucha, to inwestujemy w jego bezpieczeństwo i nie powinniśmy na tym oszczędzać. Oprócz tego należy przestrzegać także pozostałych, często popełnianych błędów takich jak:

– niekompatybilność fotelika z autem – nie w każdym przypadku dobrym pomysłem będzie zakup fotelika 3w1, ponieważ najczęściej jest on dopasowany do konstrukcji wózka, a nie do parametrów siedziska w samochodzie,

– niedopasowanie fotelika do dziecka – fotelik musi być dokładnie dopasowany do wzrostu, wieku i postury malucha. Nie zawsze sprawdzają się uniwersalne modele, które w większości przypadków są niewygodne i nie zapewniają odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa podczas kolizji drogowej,

– zakup używanego fotelika – w większości przypadków fotelik z rynku wtórnego nie będzie nadawał się do ponownego użytku, ponieważ zostały w nim zużyte poszczególne części, które nie zapewniają stabilnej konstrukcji, a tym samym bezpieczeństwa.

Producenci oferują wiele modeli i rodzajów fotelików, które różnią się od siebie wyglądem, a także sposobem montażu. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się fotelik RWF i fotelik obrotowy, który umożliwia zmianę kąta ustawienia od 180 aż do 360 stopni. Dla początkujących rodziców najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie swojej decyzji ze specjalistą zajmującym się sprzedażą takich produktów, który doradzi jak wybrać dobrze dopasowany fotelik dla dziecka, dostosowany do warunków panujących w samochodzie.