Peaky Blinders – mistrzostwo brytyjskiej telewizji – serial na długie wieczory

Brytyjski serial Peaky Blinders stał się prawdziwym hitem już kilka lat temu, jednak w Polsce dopiero nadeszła fala największej popularności. Jest to z całą pewnością serial godny uwagi – chcąc nadrobić poprzednie sezony możemy zarwać całe noce. Każdy kolejny odcinek wciąga coraz bardziej. Serial toczy się w latach 20-tych. Głównym miejscem akcji jest Birmingham, czyli miasto położone w Wielkiej Brytanii.

Cofając się do lat dwudziestolecia międzywojennego możemy poczuć niesamowity klimat tamtejszych czasów. Producenci zadbali o to, aby każdy szczegół był maksymalnie dopracowany. Nie jest to typowy serial kryminalny, chociaż fabuła opiera się tutaj przede wszystkich na tamtejszych gangach. Na uwagę zasługuje wygląd gangsterów – elegancja, męstwo i świeżość. Nierzadko są to młodzi chłopcy, którzy zostali zmuszeni do brutalnych walk o wyższy status społeczny.

Historia oparta na faktach

Każdy powinien wiedzieć, że scenariusz Peaky Blinders powstał na podstawie autentycznych historii. Na przełomie XIX / XX wieku Wielką Brytanią zatrzęśli kryminaliści, którzy siłą chcieli poprawić swój marny byt. Tak, jak wyżej wspomniano, często byli to bardzo młodzi chłopcy. Myśląc o gangsterach zwykle wyobrażamy sobie łysych karków w skórzanych kurtkach. Tutaj gangi tworzone były przez prawdziwych elegantów, którzy w każdej sytuacji wyglądali nienagannie. W ich kaszkietach można zaś było znaleźć zaszyte żyletki.

Niesamowita oprawa wizualna i muzyczna

Już podczas oglądania pierwszego odcinka uwagę przyciąga doskonale zaprojektowana sceneria. Idealnie oddaje ona klimat tamtych lat. Brudne i zakurzone ulice, grobowa atmosfera, biedne społeczeństwo. Wszystko to prezentuje się niezwykle realistycznie – zupełnie tak, jakbyśmy naprawdę cofnęli się w czasie.

Nie można nie wspomnieć również o genialnej muzyce, która wywołuje na plecach ciarki. W produkcji wykorzystano wiele utworów popularnych artystów. Są one mocne i energetyczne. Mogłoby się wydawać, że zostały one stworzone właśnie z myślą o serialu Peaky Blinders.

Serial można obejrzeć m.in. w serwisie streamingowym Netflix.